Berlinale: Programme


1|2|3|4|5|6of 28
  Title Film data Date Time Venue (Subtitles)
77'
Forum
11 x 14
by James Benning
USA 1977
Without dialogue
with Serafina Bathrick, Paddy Whannel, Harvey Taylor, Barbara Frankel, Bette Gordon
Fri
Feb 16
15:00
Akademie der Künste
Sun
Feb 18
17:30
Kino Arsenal 1
84'
Forum
14 Apples
by Midi Z
Taiwan / Myanmar 2018
Burmese
Documentary form
Mon
Feb 19
21:30
Delphi Filmpalast (E)
Tue
Feb 20
13:30
CineStar 8 (E)
Fri
Feb 23
20:00
Cubix 9 (E)
Sun
Feb 25
15:00
Kino Arsenal 1 (E)
1968 - Red Flags for Everyone
Sat
Feb 17
21:30
Kino Arsenal 1 (E)
Sun
Feb 25
19:30
Zoo Palast 2 (E)
9'
Berlinale Shorts Special Programme
Antigone
by Ula Stöckl
Federal Republic of Germany 1964
German, German intertitles
with Heide Sparmann, Surja Balodis, Robert Roeschke, Rainer von Dietz
33'
Berlinale Shorts Special Programme
Na und...?
So what ...?
by Marquard Bohm, Helmut Herbst
Federal Republic of Germany 1966
German
with Hark Bohm, Marquard Bohm
34'
Berlinale Shorts Special Programme
I Ruhrområdet
In the Ruhr Region | Im Ruhrgebiet
by Peter Nestler
Sweden 1967
German, Swedish
Documentary form
2'
Berlinale Shorts Special Programme
Tapp und Tastkino
Tap and Touch Cinema
by VALIE EXPORT
Austria 1968
German
with VALIE EXPORT
Documentary form
22'
Berlinale Shorts Special Programme
Fundevogel
Foundling-Bird
by Claudia von Alemann
Federal Republic of Germany 1967
German
with Alicia Rodriguez, Bernd Geiseler
18'
Berlinale Shorts Special Programme
Alaska
by Dore O.
Federal Republic of Germany 1968
Without dialogue
10'
Berlinale Shorts Special Programme
My Name is Oona
Mein Name ist Oona
by Gunvor Nelson
USA 1969
English, Swedish
20'
Berlinale Shorts Special Programme
Rohfilm
Raw Film
by Birgit Hein, Wilhelm Hein
Federal Republic of Germany 1968
silent
2'
Berlinale Shorts Special Programme
Kunst & Revolution
Art & Revolution
by Ernst Schmidt jr.
Austria 1968
silent
with Günter Brus, Otto Muehl, Oswald Wiener, Dieter Haupt, Anastas
Documentary form
3'
Berlinale Shorts Special Programme
Ja/Nein
Yes/No
by Ernst Schmidt jr.
Austria 1968
silent
10'
Berlinale Shorts Special Programme
Programmhinweise
Programme Advice
by Christiane Gehner
Federal Republic of Germany 1970
German
with Christiane Gehner
Documentary form
12'
Berlinale Shorts Special Programme
Farbtest Rote Fahne
Color Test: The Red Flag
by Gerd Conradt
Federal Republic of Germany 1968
Without dialogue
with Thomas Giefer, Thomas Mitscherlich, Rüdiger Minow, Kai Ehlers, Jasper Halfmann
Documentary form
25 Years German Institute for Animated Films
Wed
Feb 21
10:30
CinemaxX 1
Age recommendation 5 years and up

13'
Generation Special Screening
Paulchen Haselnuss
by Ina Rarisch
German Democratic Republic 1969
German
age recommendation: 5 years and up
13'
Generation Special Screening
Viel zu klein
by Monika Anderson
German Democratic Republic 1983
German
age recommendation: 5 years and up
11'
Generation Special Screening
Blaue Mäuse gibt es nicht
by Klaus Georgi
German Democratic Republic 1957
German
age recommendation: 5 years and up
15'
Generation Special Screening
Peter und der Wolf
by Günter Rätz
German Democratic Republic 1973
Without Language
age recommendation: 5 years and up
6'
Generation Special Screening
Der Angsthase
by Lothar Barke
German Democratic Republic 1964
German
age recommendation: 5 years and up
11'
Generation Special Screening
Mäxchen Pfiffig, Teil 4: Die große Fahrt
by Christl Wiemer
German Democratic Republic 1967
German
age recommendation: 5 years and up
145'
Generation 14plus
303
by Hans Weingartner
Germany 2018
German, Portuguese
with Mala Emde, Anton Spieker, Arndt Schwering-Sohnrey, Thomas Schmuckert, Jörg Bundschuh
Fri
Feb 16
19:30
HKW (E)
Opening 14plus

Sat
Feb 17
17:30
Toni & Tonino (E)
Berlinale Goes Kiez

Mon
Feb 19
15:30
Cubix 8 (E)
Sun
Feb 25
20:00
HKW (E)
115'
Competition
3 Tage in Quiberon
3 Days in Quiberon
by Emily Atef
Germany / Austria / France 2018
German, French
with Marie Bäumer, Birgit Minichmayr, Charly Hübner, Robert Gwisdek, Denis Lavant
Rating R0
Mon
Feb 19
18:15
Berlinale Palast (E, G)
Presentation of European Shooting Stars 2018

Tue
Feb 20
12:00
Friedrichstadt-Palast (E, G)
Tue
Feb 20
21:00
Haus der Berliner Festspiele (E, G)
Audiodescription

Wed
Feb 21
21:30
filmkunst 66 (E, G)
Berlinale Goes Kiez

Sun
Feb 25
12:45
Berlinale Palast (E, G)
107'
Competition (out of competition)
7 Days in Entebbe
7 Tage in Entebbe
by José Padilha
USA / United Kingdom 2018
English, German, French, Hebrew
with Rosamund Pike, Daniel Brühl, Eddie Marsan, Lior Ashkenazi, Denis Menochet
Mon
Feb 19
22:00
Berlinale Palast (E, G)
Tue
Feb 20
10:00
Haus der Berliner Festspiele (E, G)
Tue
Feb 20
15:00
Friedrichstadt-Palast (E, G)
Tue
Feb 20
18:30
Haus der Berliner Festspiele (E, G)
A Pink Tribute to Keiko Sato by Masayuki Suo
Japan 1984
Japanese
with Usagi Aso, Hakuhiko Fukano, Rara Hanayama, Kaoru Kaze, Ren Osugi
Mon
Feb 19
22:30
Kino Arsenal 1 (E)
Sun
Feb 25
14:00
Delphi Filmpalast (E)
63'
Forum
Abnormal Family
120'
Event
Berlinale Open House
Absolute Beginners
German
with Janin Halisch
Fri
Feb 23
16:00
Audi Berlinale Lounge
Room capacity: 150 people

Free entrance

98'
Retrospective
Abwege
The Devious Path
by Georg Wilhelm Pabst
Germany 1928
German intertitles
with Gustav Diessl, Brigitte Helm, Hertha von Walther, Jack Trevor, Fritz Odemar
Tue
Feb 20
16:45
CinemaxX 8 (E)
Piano: Richard Siedhoff | Introduction: Stefan Drößler

Sun
Feb 25
16:30
Zeughauskino (E)
Piano: Richard Siedhoff

10'
Forum
Accidence
by Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson
Canada 2018
Without dialogue
with Adam Brooks, Jon Stebbe, William Bond, Xander Boulard, Brent Neale
Tue
Feb 20
21:30
CineStar IMAX
Wed
Feb 21
22:45
Cubix 9
Fri
Feb 23
11:00
CineStar 8
Sun
Feb 25
16:00
Delphi Filmpalast
62'
Forum
The Green Fog
by Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson
USA / Canada 2017
English
72'
Generation 14plus
Adam
by Maria Solrun
Germany / Iceland / Mexico / USA 2018
German, English
with Magnus Mariuson, Eszter Tompa, Floriane Daniel, Julia Kratz, Hans Brückner
Thu
Feb 22
17:00
HKW (E)
Fri
Feb 23
11:00
CinemaxX 3 (E)
Sat
Feb 24
16:30
CinemaxX 1 (E)
Sun
Feb 25
10:30
CinemaxX 1 (E)
104'
Forum
Afrique, La pensée en mouvement Part I
by Jean-Pierre Bekolo
Senegal 2017
French
Documentary form
Tue
Feb 20
18:30
Akademie der Künste (E)
Wed
Feb 21
14:00
Delphi Filmpalast (E)
Fri
Feb 23
17:45
Kino Arsenal 1 (E)
96'
Competition (out of competition)
Ága
by Milko Lazarov
Bulgaria / Germany / France 2018
Sakha (Yakutian)
with Mikhail Aprosimov, Feodosia Ivanova, Galina Tikhonova, Sergey Egorov, Afanasiy Kylaev
Fri
Feb 23
22:00
Berlinale Palast (E, G)
Sat
Feb 24
10:00
Haus der Berliner Festspiele (E, G)
Sat
Feb 24
15:00
Friedrichstadt-Palast (E, G)
Sun
Feb 25
09:30
Zoo Palast 1 (E, G)
92'
Forum
Aggregat
Aggregate
by Marie Wilke
Germany 2018
German
Documentary form
Tue
Feb 20
19:00
CineStar 8 (E)
Wed
Feb 21
20:00
Colosseum 1 (E)
Sat
Feb 24
20:00
Kino Arsenal 1 (E)
Sun
Feb 25
16:30
Akademie der Künste (E)
Alternativtext_Bild Download on the App Store Get it on Google Play