Awards & Honours 2020

All the awards - official and independent juries - of the 70th Berlin International Film Festival: Berlinale Awards 2020, PDF (491 KB)

International Jury

Golden Bear for Best Film
(awarded to the film’s producers)
Sheytan vojud nadarad
by Mohammad Rasoulof
produced by Mohammad Rasoulof, Kaveh Farnam, Farzad Pak
Silver Bear Grand Jury Prize Never Rarely Sometimes Always
by Eliza Hittman
Silver Bear for Best Director Hong Sangsoo for
Domangchin yeoja
Silver Bear for Best Actress Paula Beer in
Undine
by Christian Petzold
Silver Bear for Best Actor Elio Germano in
Volevo nascondermi
by Giorgio Diritti
Silver Bear for Best Screenplay D'Innocenzo Brothers for
Favolacce
by D'Innocenzo Brothers
Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution Jürgen Jürges for the cinematography in
DAU. Natasha
by Ilya Khrzhanovskiy, Jekaterina Oertel
The Silver Bear - 70th Berlinale Effacer l’historique
by Benoît Delépine, Gustave Kervern

Jury Encounters

Best Film The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)
by C.W. Winter, Anders Edström
Special Jury Award The Trouble With Being Born
by Sandra Wollner
Best Director


Special Mention
Malmkrog
by Cristi Puiu

Isabella
by Matías Piñeiro

Jury GWFF Best First Feature Award

GWFF Best First Feature Los conductos
by Camilo Restrepo
produced by Helen Olive, Martin Bertier, Felipe Guerrero
Special Mention Nackte Tiere
by Melanie Waelde
produced by Anja Wedell

Jury Berlinale Documentary Award

Berlinale Documentary Award Irradiés (Irradiated)
by Rithy Panh
produced by Catherine Dussart
Special Mention Aufzeichnungen aus der Unterwelt (Notes from the Underworld)
by Tizza Covi, Rainer Frimmel
produced by Tizza Covi, Rainer Frimmel

International Short Film Jury

Golden Bear for Best Short Film T
by Keisha Rae Witherspoon
Silver Bear Jury Prize (Short Film) Filipiñana
by Rafael Manuel
Audi Short Film Award Genius Loci
by Adrien Mérigeau
Berlin Short Film Candidate For The European Film Awards It Wasn’t the Right Mountain, Mohammad
by Mili Pecherer

Honorary Awards of the Festival

Honorary Golden Bear Dame Helen Mirren
Berlinale Camera Ulrike Ottinger

Jurys Generation

Children’s Jury Generation Kplus
Crystal Bear for the Best Film Sweet Thing
by Alexandre Rockwell
Special Mention H Is for Happiness
by John Sheedy
Crystal Bear for the Best Short Film El nombre del hijo (The Name of the Son)
by Martina Matzkin
Special Mention El sghayra (Miss)
by Amira Géhanne Khalfallah
Generation Kplus International Jury
The Grand Prix of the International Jury in Generation Kplus for the Best Film Los Lobos (The Wolves)
by Samuel Kishi Leopo
Special Mentions Mignonnes (Cuties)
by Maïmouna Doucouré
&
Mamá, mamá, mamá (Mum, Mum, Mum)
by Sol Berruezo Pichon-Rivière
The Special Prize of the International Jury in Generation Kplus for the Best Short Film El nombre del hijo (The Name of the Son)
by Martina Matzkin
Special Mention The Kites
by Seyed Payam Hosseini
Youth Jury Generation 14plus
Crystal Bear for the Best Film Notre-Dame du Nil (Our Lady of the Nile)
by Atiq Rahimi
Special Mention White Riot
by Rubika Shah
Crystal Bear for the Best Short Film Clebs (Mutts)
by Halima Ouardir
Special Mention Goodbye Golovin
by Mathieu Grimard
Generation 14plus International Jury
The Grand Prix of the Generation 14plus International Jury for the Best Film Meu nome é Bagdá (My Name Is Baghdad)
by Caru Alves de Souza
Special Mention Kaze no Denwa (Voices in the Wind)
by Nobuhiro Suwa
Special Prize of the Generation 14plus International Jury for the Best Short Film Clebs (Mutts)
by Halima Ouardiri
Special Mention White Winged Horse
by Mahyar Mandegar